در ویکی پدیا تعریف پادکست اینچنین آمده است:

پادکست (به انگلیسی: Podcast ) یا پادپخش انتشار مجموعه‌ای از پرونده های رسانه دیجیتال است که توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید صورت می‌گیرد، و توسط کاربران معمولاً بر روی یک پخش‌کنندهٔ موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است. این روش ارائهٔ محتوا در سال ۲۰۰۴ محبوبیت و گسترش یافت.

واژه پادکست از ترکیب دو واژه iPod و broadcast پدید آمده است و دو واقع می توان گفت پادکست یک وبلاگ صوتی است که محتوای آن به صورت صوتی ارائه می شود. این ویژگی منحصر به فرد پادکست ها می تواند آن به رسانه ای جذاب بدل کند. محتویات پادکست را می توان از اینترنت دانلود کرد و سپس بدون نیاز به متصل شدن به شبکه کامپیوتر از طریق mp3 player یا دستگاههای صوتی دیگر به محتوای آن گوش داد. هرچند که محتوای پادکست فارسی قابل مقایسه با پادکست های انگلیسی زبان نیست، اما با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از گسترش پادکست ها نمی گذرد، پیش بینی می شود در سالهای آتی این ابزار، به یکی از کانالهای ارتباطی محبوب – همانند وبلاگها- تبدیل شود. راه اندازی پادکست به راحتی راه اندازی یک وبلاگ است هرچند که تولید محتوای آن اندکی دشوارتر از وبلاگ است. دوستانی که علاقمند به تولید پادکست باشند می توانند در سایت www.cast.ir ثبت نام کرده و محتوای صوتی دلخواه خود را در وب منتشر کنند.

پادکستها همانند وبلاگها می توانند حالت موضوعی داشته باشند.

پادکست فعال در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی librarian.cast.ir است که تحت عنوان پادکست کتابداران و آرشیویست های ایران فعالیت خود را شروع کرده است.