مطالب زیر توسط خانم مینا رضایی ارسال شده است. با تشکر از ایشون

اينفوماين، يك كتابخانه مجازي مي باشد كه ازمنابع اطلاعاتي اينترنتي مناسب براي دانشجويان، اعضاي هيات علمي دانشگاهها و پژوهشگران تشكيل شده است. اين پايگاه اطلاعاتي، محتوي منابع اينترنتي سودمند همچون مجلات الكترونيكي، كتابهاي الكترونيكي، خبرنامه ها، مقالات، فهرستهاي پيوسته كتابخانه ها، راهنماي پژوهشگران،  گروههاي خبري و پايگاههاي اطلاعاتي مربوط به رشته هاي مختلف علمي دانشگاهي مي باشد.

اينفوماين، درسال 1994 توسط كتابداراني ازدانشگاه كاليفرنيا، دانشگاه ويك فورست، دانشگاه ايالتي كاليفرنيا، دانشگاه دترويت-مرسي و ساير دانشگاهها و دانشكده هايي كه درراه اندازي آن مشاركت داشته اند، ايجاد شده است. اين پايگاه، بامرورگرهاي وب همچون موزيلا، نت اسكيپ و اينترنت اكسپلورر-ويرايش پنجم و ششم- سازگاري دارد. اينفوماين، يك منبع منحصربه فرد است كه به خوبي سازماندهي شده و براي دسترسي به ابزارهاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه ازطريق اينترنت، مناسب مي باشد. به دليل وجود نقاط دسترسي فراوان دراينفوماين، كاربران به سهولت به اطلاعات مورد نيازخود دست مي يابند. اينفوماين، دربرگيرنده 100هزارپيوند است.
كاربران دراين پايگاه، ميتوانند دربخش تازه ها، فهرست مندرجات، مجلات الكترونيكي، كتابهاي درسي، خلاصه مذاكرات، سرعنوانهاي موضوعي كتابخانه كنگره، پديدآورنده،  و غيره به تورق و بازيابي اطلاعات مورد نيازخود بپردازند. آنها مي توانند با محدود كردن جستجوي خود دراينفوماين، ازنقاط دسترسي متعددي براي دسترسي به اطلاعات و منابع استفاده كنند. نتايج جستجو به صورت فعال درصفحات وب نمايش داده مي شوند و براساس الفباي عنوان، منظم مي گردند. نمايه سازي دقيق واژه ها دراين پايگاه و استفاده ازسرعنوانهاي موضوعي و رده بندي كتابخانه كنگره، به بازيابي سريع ركوردهاي خاص كمك مي كند و دروقت كاربران صرفه جويي مي نمايد. اينفوماين، همگام بارشد علم، به شناسايي منابع اينترنتي علمي مهم جديد به منظورگردآوري و افزودن آنها به مجموعه خود ميپردازد.

منبع:ایران داک

Medical matrix یک بزرگراه اطلاعاتی برای اطلاعات بهداشتی و پزشکی قابل دسترس در اینترنت است .

هدف این سایت" ارائه تفسیر و روز آمد کردن مداوم متن کامل منابع اطلاعاتی پزشکی بالینی قابل دسترس در اینترنت و دسترسی نامحدود به آن ها "

مخاطبان سایت عمدتا پزشکان و کارمندان شاغل در بخش بهداشت ایالات متحده آمریکا که در خط مقدم درمان بیماری ها قرار دارند می باشند.

اطلاعات مربوط به چگونگی ارزیابی منابع قبل از نمایه شدن در بزرگراه اطلاعاتی نیز آگاهی بیشتری درباره پوشش موردنظر سایت ارائه می کند.

 

منابع وب نامرئی که برخی اوقات به آن منابع وب در عمق گفته می شود اطلاعاتی هستند که موتور های جستجو نمی توانند آن ها را نمایه کنند. در حال حاضر ابزارهایی به وجود آمده اند که دسترسی به منابع وب نامرئی را امکان پذیر می کنند.تلاش هایی که تا به امروز در این زمینه انجام گرفته بدین صورت بوده است که جائی که منابع وب نامرئی در آنجا قرار دارند را شناسایی کرده و کاربران را به سایت های مناسب راهنمایی می کند. این رویکرد توسط بزرگرا ههای اطلاعاتی و کتابخانه های مجازی نیز پذیرفته شده است بطوریکه فقط توصیفی از پایگا ههای اطلاعاتی و مجلات نامرئی را ارائه می کنند و کاربران برای جستجو در محتوای هر سایت باید به طور جداگانه به تک تک آن ها مراجعه کنند. این شیوه توسط سایت invisible web که فهرستی از منابع نامرئی را ارائه می کند و سایت Completeplant که فهرستی از ۴۰۰۰۰ پایگاه اطلاعاتی وب نامرئی را ارائه می کند نیز بکار گرفته می شود.