در مورد نمایشگاههای کتاب این چند سال اخیر و وضعیت اسفناک آن زیاد گفته شده و نوشته شده و من خودم هم انقدر در این وبلاگ از نمایشگاههای مختلف انتقاد کردم که به یک امر عادی و تکراری تبدیل شده، بگذریم که فریادمان به جایی نرسید و احتمالا هم نخواهد رسید.
با وجود صف طولانی کتابهای در انتظار  مجوز، که ناشران و نویسندگان همیشه از آن گله می‌کنند و حتی تعداد زیادی از آنها مجال سپرده شدن به دستگاههای چاپ را پیدا نمی‌کنند، اتفاق نادری که در چند سال اخیر غیرنادر شده، اینکه در نمایشگاهها تعدادی افراد (که معلوم نیست چکاره هستند و از کجا پیدایشان می‌شود) به غرفه‌های ناشران سر می‌زنند و دستور می‌دهند یک سری کتاب خاص از پیشخوان ناشران جمع شود! این در حالیست که همه این کتابها نه در زمان دولت فتنه‌گر قبلی، که در جو کنونی مجوز انتشار از وزارت ارشاد را گرفته‌اند و معلوم نیست جمع‌آوری آنها با چه هدفی انجام می‌شود!  

تعدادی از کتابهایی که در نمایشگاه بیست و چهارم تهران جمع شدند شامل موارد زیر است:
نشر پرسش: درآمدی بر فلسفه‌ی وجود هایدگر، رساله‌ی فضیلت افلاطون
نشر ثالث: «از چاله به چاه»، اثر داستانی بهمن فرزانه
انتشارات کتاب آبی: «خانواده‌ی نیک‌اختر» ایرج پزشکزاد
نشر مهتاب: جلد سوم کتاب «تاریخ کمبریج ایران»
نشر چشمه: «داستان‌های محبوب من»، «سال‌های ابری» و «افسانه‌ها و مثل‌های کردی» علی‌اشرف درویشیان - «نگران نباش» مهسا محب‌علی، «بطالت» احسان نوروزی و «شمایل تاریک کاخ‌ها» حسین سناپور

اینها تنها بخشی از کتابهایی است که به این شکل به بند کشیده شده‌اند! شاید در دوره‌ زمانی کوتاه کتابها به اوین و کهریزک ارسال شوند تا جامعه از دست این کتب ضاله در امان باشد! چرا که نه؟!