"باغ کتاب تهران فضایی مفرح و دلپذیر برای دم‌خور شدن شهروندانی است که هیاهوی زندگی شهری، هجوم رسانه‌های رنگارنگ و خطر ازخودبیگانگی را وا می‌گذارند تا در خلوت معنوی کتاب خود را بیابند و خودآگاه شوند. در باغ کتاب قرار است ضیافتی با شرکت مردم، نویسندگان و ناشران برپا شود"
علی‌اکبر اشعری رئیس سابق کتابخانه ملی که در حال حاضر پروژه باغ کتاب تهران را در دست دارد از افتتاح این محل فرهنگی در شهریور ماه امسال خبر داده است. باغ کتاب تهران با زیربنایی در حدود ١١٠ هزار متر مربع در منطقه عباس آباد قرار گرفته است. فضای داخلی باغ کتاب تهران شامل 16 سالن نمایشگاهی هر یک به مساحت 2000 متر مربع و در دو طبقه بنا شده است که هم می‌توان از آنها جداگانه استفاده کرد و هم در زمان برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ آنها را یکپارچه نمود. همچنین در رویدادهای ویژه ــ مانند نمایشگاه بین‌المللی کتاب ــ می‌توان با برپا کردن چادرهای نمایشگاهی، بخش‌هایی از محوطه باغ را نیز به فضای نمایشگاهی اضافه کرد.
این فضا می‌تواند در حالت عادی روزانه 20 هزار نفر و در زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی تا 500 هزار نفر را پاسخگو باشد. ضمن اینکه با راه‌اندازی باغ کتاب دیگر نیازی به انتظار یکساله برای برپایی نمایشگاه کتاب نیست و خوانندگان هر زمان که بخواهند می‌توانند با مراجعه به این مکان نیازهای علمی و فرهنگی خود را برآورده کنند. از طرف دیگر برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در این مکان محدودیتهای مصلی را ندارد و به گفته اشعری می‌توان به مانند نمایشگاه کتاب فرانکفورت به ناشران هر مقدار فضا که نیاز داشته باشند در اختیارشان قرار داد که البته این مسئله منوط به موافقت دولت است که قبول کند نمایشگاه از مصلی خارج شده و به جای دیگری منتقل شود!