اپيدمى استفاده از سيستم پيام كوتاه در تلفن هاى همراه حالا ديگر آن را نه به عنوان يك وسيله ارتباطى بلكه شايد به وسيله اى براى تفريح و سرگرمى تبديل كرده است. كافى است نگاهى گذرا به آخرين آمارهاى ارائه شده از سوى مسؤولان داشته باشيم تا متوجه شويم هر ايرانى كه يك دستگاه تلفن همراه دارد حداقل در هفته بين ۹ تا ۱۰ پيام كوتاه ارسال يا دريافت مى كند  كه براساس آمار، اوج مصرف شان بين ساعات ۲۲ تا يك بامداد است. اين آمارها نشان مى دهد فضاى آزاد SMS براى مخاطبان نوعى قدرت نمايى شخصى را به وجود آورده كه باعث علاقه مندى هر چه بيشتر مردم به اين پديده شده است؛ به خصوص جوانان كه بيشترين استفاده كنندگان سرويس SMS هستند. همچنين استفاده از تصاويرى فانتزى و كلمات اختصارى گونه اى ديگر از ارتباط را بين مخاطبان هزاره سوم در ايران و دنيا رقم مى زند.
قاعده هاى كلامى در SMS شكسته مى شود و اختيار عمل و آزادى افراد بيشتر شده است.SMS حتى با ارائه تصاوير خنده  دار و در عين حال تلخ باورهاى نادرست اجتماع را به گونه اى جدى مورد سؤال قرار مى دهد و به راحتى ساختارهاى از پيش تعريف شده مسلط جامعه را ناديده مى گيرد و اين موضوع باعث شده است وزارت ارتباطات و فناورى اطلاعات به فكر چاره انديشى جدى در زمينه كنترل SMSها به ويژه در امور سياسى باشد.

يك مقام آگاه در مركز SMS ايران اعلام كرده است حدود ۱۷۰ ميليون SMS از روز ۲۹ اسفندماه تا پايان روز ۶ فروردين ماه در شبكه تلفن همراه كشور جابه جا شده است كه حدود يك ميليارد و هشتصدميليون تومان درآمد از اين طريق براى دولت ايجاد شده است كه شايد اگر شبكه تلفن همراه مشكلى نداشت درآمد حاصل از SMS براى دولت به مراتب بيش از اين مى بود. از ويژگى هاى قابل تأمل كاربردى SMSدر ايران مى توان به جايگزينى بسيارى از تعاملات درون گروهى و دستاويز قراردادن اين سيستم مخابراتى به جاى مراودات رودررو و چهره به چهره اشاره كرد. سرگرمى و نياز جوانان به نشاط يكى از دلايل گسترش اين سيستم است و البته لطيفه، بذله گويى، جذابيت آفرينى و كشش زا بودن SMS براى فرستنده از ديگر دلايل گسترش SMS در بين جوانان است. از ديگر ويژگى هاى برتر SMS كه باعث گسترش آن در بين تمام اقشار جامعه شده ارزان بودن اين سيستم و جديد بودن آن است. در شرايط زمانى كنونى، تلفن همراه و فرستادن پيام كوتاه جزو اولين سرگرمى هاى روزانه جوانان محسوب مى شود و يكى از مشغوليات زمانى ذهنى آنها مبادله SMS است.

از عوامل تسريع صنعت موبايل و سيستم پيام كوتاه در كشور موج جهانى شدن و خصوصى سازى بود كه به گسترش و توسعه مخابرات و نفوذ تلفن همراه در جامعه كمك كرد به طورى كه در برخى كشورهاى جهان سوم ضريب نفوذ تلفن همراه بيشتر از تلفن ثابت است كه البته استفاده از سرويس پيام كوتاه در اين باره بى تأثير نيست. تلفن همراه به عنوان يك ابزار شخصى نوعى حريم خصوصى براى افراد به وجود آورده به خصوص براى برخى از گروههاى اجتماعى كه نظارت شديدى از سوى خانواده بر آنها بوده و اين كنترل عملاً شكسته شده است و از تلفن همراه براى ارتباط هر چه بيشتر با كسانى كه شايد بيش از آن امكان ارتباط با آنها نبود استفاده مى شود. از ويژگى هاى SMS مى توان به سرعت بالا، ناهمزمانى ارتباط گوينده و مخاطب، ارتباط كوتاه، قابليت ارسال همزمان براى همه افراد، ارزان بودن، نوشتار تصويرى و قابليت ذخيره سازى براى مدت طولانى اشاره كرد كه اين ويژگى ها ازآن يك وسيله ارتباطى متمايز ساخته است. ارسال لطيفه بزرگترين كاربرد SMS در ايران است. بر اساس گزارش هاى اعلام شده از سايت ايتاليايى Kataweb، ۵۷ درصد زنان در جهان به استفاده از سيستم ارسال پيام هاى تصويرى علاقه دارند. اين آمار نشان مى دهد كه كاربران زن تمايل بيشترى به استفاده از سيستم ارسال پيام تصويرى نسبت به مردان دارند. همچنين اين تحقيقات مى گويد ۶۰درصد از مردان بيشتر از سيستم پيام كوتاه يا SMS استفاده مى كنند و مردان علاقه بيشترى به سيستم SMS و زنان به سيستم ارسال پيام تصويرى در جهان دارند.

اين در حاليست كه طبق يك گزارش كه توسط شركت virgin mobile صورت گرفته است افزايش استفاده از سيستم SMS در انگليس سبب شده است ميليون ها نفر از مردم اين كشور از آسيب ديدگى انگشتان خود رنج ببرند.

 

منبع : روزنامه ايران شماره 3449 سال 12

تهيه و تلخيص : م.رضايي