بدون تردید موتور جستجوی گوگل یکی از قدرتمندترین ابزارهای جستجو در حال حاضر است. برای نخستین بار دو دانشجوی دانشگاه استنفورد در سال 1997 دامنه گوگل را به نام خود ثبت کردند وهرچند که سابقه حضور آن در وب کمتر از بسیاری از موتورهای جستجوی شناخته شده مثل یاهو و آلتا ویستا است اما امکانات بیشماری که این موتور جستجو در اختیار کاربران خود قرار می دهد آن را تبدیل به یکی از محبوب ترین موتورهای جستجو کرده است که به طور متوسط روزانه 500 میلیون جستجو در گوگل انجام می شود. در ادامه به چند ترفند کاربردی جستجوی گوگل اشاره می شود:

 

Filetype اگر بخواهیم دامنه جستجویمان را به نوع خاصی از فایلها مثلا pdf محدود کنیم می توانیم از این دستور استفاده کنیم. مثلا: information literacy filetype:pdf

 

Link با این دستور می توان صفحاتی را که به یک صفحه خاص لینک داده اند را جستجو کرد. مثلا با فرمان link:ketabdaripezeshki.persianblog.ir می توان صفحاتی را که به این وبلاگ لینک داده اند را جستجو کرد. البته در مواردی دقت این دستور چندان زیاد نیست و همه صفحات را پوشش نمی دهد.

 Site اگر می خواهید جستجو را به سایت خاصی محدود کنید می توانید از این فرمان استفاده کنید. همچنین برای محدود کردن جستجو به دامنه ای خاص نیز می توانید از این فرمان استفاده کنید. مثلا برای اینکه عبارت information management  را به سایت های دانشگاهی داخل کشور محدود کنید:

 information management site:ac.ir

 

inurl برای اینکه عبارت جستجو را فقط به آدرس url محدود کنیم از این فرمان استفاده می شود.

 

intitle اگر بخواهیم عبارت جستجو فقط در عناوین سایتها جستجو شود می توانیم از این فرمان استفاده کنیم. intitle: library and information science

 

Weather برای آگاهی از وضعیت آب و هوایی شهر خاصی میتوان از این فرمان استفاده کرد. Weather:ankara

 Define بعضی وقتها که به دنبال توصیف بعضی کلمات ناآشنا هستیم گوگل می تواند توصیف مختصری از واژه های داده شده را ارائه نماید.