رفتار اطلاع یابی

ویلسون میان چهار نوع رفتار یعنی رفتار اطلاعاتی، رفتار اطلاع جویی، رفتار اطلاع یابی و رفتار استفاده از اطلاعات تمایز قائل است.

رفتار اطلاعاتی: عبارت است از کل رفتار انسان در ارتباط با منابع و مجراهای اطلاعاتی شامل اطلاع یابی فعال و غیرفعال و کاربرد اطلاعات. از این رو رفتار اطلاعاتی شامل ارتباط رودررو با دیگران ونیز دریافت منفعلانه اطلاعات مثل تماشای آگهی های تلویزیون بدون قصد انجام کاری با اطلاعات خاص است.

رفتار اطلاع جویی: عبارتست از جستجوی هدفمند اطلاعات به منظور ارضای هدفی خاص. در جریان جستجو، فرد ممکن است با نظام های اطلاع رسانی دستی یا با نظام های مبتنی بر رایانه در تعامل باشد.

رفتار اطلاع یابی: سطح جزئی تر رفتار به کار گرفته شده از سوی جستجوگر در تعامل با انواع نظام های اطلاع رسانی، خواه در سطح تعامل انسان با رایانه و خواه در سطح انتزاعی می باشد که اعمال ذهنی نظیر قضاوت در مورد ربط داده ها یا اطلاعات بازیابی شده را نیز شامل می شود.

رفتار استفاده از اطلاعات: متشکل از اعمال فیزیکی و ذهنی مبتنی بر اطلاعات راه یافته به درون پایگاه معرفتی شخص است. بنابراین شامل اعمال فیزیکی مانند علامت گذاری بخش هایی از متن برای نشان دادن اهمیت آنها و نیز اعمال ذهنی مثل مقایسه اطلاعات جدید با دانش موجود است.

با تعاریف ویلسون از این چهار رفتار که در کتاب ارتباط علمی دکتر داورپناه به آن اشاره شده است، به نظر می رسد بسیاری از مطالعاتی که تحت عنوان بررسی رفتار اطلاع یابی ... انجام گرفته، قصد بررسی رفتار اطلاع جویی ویا حتی بررسی رفتار اطلاعاتی مطرح بوده زیرا در این مطالعات به عامل ربط کمتر پرداخته شده و بیشتر، روش جستجوی اطلاعات و کانالهای دستیابی به اطلاعات مدنظر بوده است.

/ 3 نظر / 4 بازدید
ايلماز

باسلام http://www.sms.bi/en/signup.go در اين سايت امكان ارسال رايگان اس ام اس وجود دارد فقط با پركردن چند قسمت خيلي ساده و داشتن يك شماره تلفن همراه http://www.sms.bi/en/signup.go دراين سايت هم امكان ترجمه متون به زبان فارسي وجود دارد البته متن فارسي چنگي به دل نمي زند

پوربایرامیان

سلام وقت همه ی دوستان به خیر انگار دوباره وبلاگ ها دچار رکود شدن. احتمالا به خاطر شروع تابستونه. مهدی و وحید جان خیلی خوش گذشت دستتون درد نکنه . نمی دونم چه جوری ازتون تشکر کنم . ایشالا بتونم عروسیتون جبران کنم.[گل][قلب][ماچ][خجالت] ولی حیف که همه ی شیرینیهای و خوشیهای سفرم تو روز اول اداری با یه خبر خیلی بد از دماغم اومد. بی خیال

منم از اینکه خیلی کوتاه با هم بودیم خوشحالم. البته موقع برگشتن تو ماشین چند تا سوتی دادی که باید با تیم کارشناسی بشینیم و بررسی کنیم ببینیم تو فیلمبرداری چیزی از اونا معلوم هست یا نه؟ اگه معلوم باشه که به این راحتی ها دست از سرت بر نمیدارم. راستی چی شده تو اداره؟ اقلا تلفنی بهم میگفتی. خوبی این امتحانات ارشد یکیش اینه که آدم میتونه چند تا از دوستای قدیمیش هم ببینه. شاید بیشتر از یکماهه که مطلبی رو برا وبلاگ نوشتم و هنوز ویرایشش هم نکردم. واقعیتش خیلی تنبل شدم. کسی هم نیست که وادارم کنه .ولی سعی می کنم به این زودیا به وبلاگ بفرستم.ما هم سعی می کنیم یه پنج شنبه جمعه ای رو اگه قشمت شد بیاییم و دوباره مزاحمت بشیم. فعلا خداحافظ