لزوم توجه مدیران کشور به کتابداران به عنوان سکانداران توسعه اندیشه‌ورزی در جامعه

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در بیانیه ای به مناسبت هفته «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» که روز چهارشنبه 21 آبان 93 با شماره اکتا/ 9348 صادر شده است؛ ضمن تبریک به مناسبت «هفته کتاب» به همه همکاران عزیز و اعضای محترم، از همه مدیران کشور – بویژه در دولت تدبیر و امید – درخواست کرد: در جایگاهی که قرار گرفته اند مقوله با اهمیتی همچون «کتاب» به معنی اعم را فقط با تعریف و تمجید مورد عنایت قرار ندهند بلکه هم برای ارتقای کتاب و کتابخانه و هم برای ارج نهادن به حرفه کتابداری و اطلاع رسانی، به کتابداران و اطلاع رسانان به عنوان سکانداران توسعه اندیشه ورزی در جامعه، توجه و عنایت عملی و اجرایی مبذول دارند.
 
متن این بیانیه به شرح زیر است:
 "به نام خداوند جان و خرد
بیانیه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران به مناسبت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار
 
فرهنگ، دقیقا، آن چیزی است که هنگامی که همه چیز دستخوش فراموشی می شود، بر جا می ماند و کتاب به عنوان چرخش دانش و تخیل در حفظ فرهنگ عالی ترین نقش را ایفا می کند. کتابداران افتخار دارند که در طول اعصار و در جوامع گوناگون در نشر و تنویر افکار جامعه از طریق گردآوری و سازماندهی و دسترس پذیر نمودن تولیدات علم و دانش بشری نقش معرف و هادی را ایفا نموده اند.
 
هفته کتاب فرصتی برای ادای دین به همه آنهایی است که در قبیله نشر – اعم از کاغذی و الکترونیکی – برای توسعه فرهنگ و دانش و ماندگاری پدیده های آن، ایفاء نقش می نماید. بدون شک در جهان امروز با فراهم آمدن امکانات توسیع و گسترش اندیشه ها، بحث مرزبندی میان دانایی و نادانی بسیار پیچیده تر از آن است که فکر می کنیم.
 
نسل جوان ما بویژه در حرفه های گوناگون و با گرایشات متفاوت در انتخاب درست از نادرست نیاز به خدمات و امکاناتی دارد که او را یاری کند و کتابداران با سلاح کتاب به عنوان عالی ترین ابزار آموزش در خدمت آحاد جامعه بویژه جوانان با عشق و دلسوزی باید وظایفشان را که همانا در قالب رشته ای با عنوان «علم اطلاعات و دانش شناسی» نامگذاری شده است به انجام رسانند.
 
انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران، ضمن عرض تبریک به مناسبت «هفته کتاب» به همه همکاران عزیز و اعضای محترم، برای همه اهالی حوزه نشر آرزوی توفیق در مسیر رسالت فرهنگی می نماید.
 
در عین حال از همه مدیران کشور – بویژه در دولت تدبیر و امید – انتظار دارد در جایگاهی که قرار گرفته اند مقوله با اهمیتی همچون «کتاب» به معنی اعم را فقط با تعریف و تمجید مورد عنایت قرار ندهند بلکه هم برای ارتقای کتاب و کتابخانه و هم برای ارج نهادن به حرفه کتابداری و اطلاع رسانی، به کتابداران و اطلاع رسانان به عنوان سکانداران توسعه اندیشه ورزی در جامعه، توجه و عنایت عملی و اجرایی مبذول دارند.
 
دکتر سعید رضایی شریف آبادی
رئیس هیأت مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران"
منبع : لیزنا
/ 6 نظر / 222 بازدید
عينک سه بعدي

فروش ويژه پکيج عينک سه بعدي با عينک سه بعدي جز بازيگران فيلم شويد و هيجان را تجربه کنيد...

مینا

هفته کتاب و کتابخوانی و روز کتابدار را به تمامی دوستان عزیز تبریک می گم .امیدوارم سربلند و پیروز باشید با تشکر و احترام[گل][گل][گل][گل][گل][لبخند][من نبودم]

مریم رونق

سلام دوستان امیدوارم حال و احوال همگی خوب باشه.. شماره تلفن صندوق رفاه دانشگاه علوم پزشکی تبریز رو می خواستم تو سایت رفتم چیزی ننوشته بود ممنون میشم

مریم رونق

اگه شماره خود دانشگاه رو هم داشتید ممنون میشم برام بنویسید

غریب آشنا

سلام سال نو همه عزیزان مبارک باشه. چندین بار سر زم دیدم خبری از عید مبارکی نیست. پس کجایید. به هر حال هر کجا که هستید شاد و تندرست باشید. سال نو همه مبارک باشه

hamdipoor

سلام به همه دوستان سال نو همگی مبارک باشه .امیدوارم سال 94 سال شادی سلامتی و نشاط برای دوستان کتابداری ام باشه ....