باغ کتاب

"باغ کتاب تهران فضایی مفرح و دلپذیر برای دم‌خور شدن شهروندانی است که هیاهوی زندگی شهری، هجوم رسانه‌های رنگارنگ و خطر ازخودبیگانگی را وا می‌گذارند تا در خلوت معنوی کتاب خود را بیابند و خودآگاه شوند. در باغ کتاب قرار است ضیافتی با شرکت مردم، نویسندگان و ناشران برپا شود"
علی‌اکبر اشعری رئیس سابق کتابخانه ملی که در حال حاضر پروژه باغ کتاب تهران را در دست دارد از افتتاح این محل فرهنگی در شهریور ماه امسال خبر داده است. باغ کتاب تهران با زیربنایی در حدود ١١٠ هزار متر مربع در منطقه عباس آباد قرار گرفته است. فضای داخلی باغ کتاب تهران شامل 16 سالن نمایشگاهی هر یک به مساحت 2000 متر مربع و در دو طبقه بنا شده است که هم می‌توان از آنها جداگانه استفاده کرد و هم در زمان برگزاری نمایشگاه‌های بزرگ آنها را یکپارچه نمود. همچنین در رویدادهای ویژه ــ مانند نمایشگاه بین‌المللی کتاب ــ می‌توان با برپا کردن چادرهای نمایشگاهی، بخش‌هایی از محوطه باغ را نیز به فضای نمایشگاهی اضافه کرد.
این فضا می‌تواند در حالت عادی روزانه 20 هزار نفر و در زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی تا 500 هزار نفر را پاسخگو باشد. ضمن اینکه با راه‌اندازی باغ کتاب دیگر نیازی به انتظار یکساله برای برپایی نمایشگاه کتاب نیست و خوانندگان هر زمان که بخواهند می‌توانند با مراجعه به این مکان نیازهای علمی و فرهنگی خود را برآورده کنند. از طرف دیگر برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در این مکان محدودیتهای مصلی را ندارد و به گفته اشعری می‌توان به مانند نمایشگاه کتاب فرانکفورت به ناشران هر مقدار فضا که نیاز داشته باشند در اختیارشان قرار داد که البته این مسئله منوط به موافقت دولت است که قبول کند نمایشگاه از مصلی خارج شده و به جای دیگری منتقل شود! 

/ 3 نظر / 22 بازدید
سعید آهنی

بنظر میرسه طرح جالبی باشه اما با سیاستهای فعلی دولت در خصوص کتابخانه ملی مغایرت داره. آخه بنظر شما تو شرایطی که دارن با تضعیف کتابخانه ملی از طریق ادغامش با نهاد کتابخانه ها بهش ضربه می زنن منطقیه که چنین گامی رو که مسلماَ موجب رونق بیشتر و در نتیجه اختصاص هزینه های بیشتر به این نهاد علمی فرهنگی میشه,بردارن. اگرم این اتفاق بیفته باید گفت ایرانه دیگه...[خنده][خنده][خنده]

سعادتیان

متاسفانه هرچی خلاقیته باید در تهران باشه. انگار توی ایران فقط تهرانی ها زنده اند و امکانات براشون فراهم می کنند البته فقط این یه مورد که نیست از هر لحاظ اینطوریه. اونوقت سهم ماهم اینکه از دور عناوین خبرهاشون و اگر کمی سعه صدر نشون بدن یه گزارش کوچکی هم ضمیمش کنند. حالا با این حرفا می خوان مردم رو از تهران بدر کنند. من که بودم محال بود پامو از تهران می ذاشتم بیرون (البته بدون در نظر گرفتن هواشو و آلودگیهای دیگرش). همین نمایشگاه کتاب که می گین چی می شد هر سال توی یه شهری برپا می شد اینطوری همه شهرها از این موهبت بهره مندمی شدند هم از لحاظ گردشگری هم خیلی خوب می شد. البته اینو که گفتم جواب خواهند داد که بار مالی خیلی زیاد می شه ولی واقعا ارزش اینو نداره. خوب اینم یه مورد می شه بر دست و دلبازیهای دولت که داره فوران می کنه[افسوس]

تبریک فراوان

موفقیت دوستان عزیزمان در دومین جشنواره برترین های کتابداری را بهشون تبریک میگیم و امیدواریم به درجات عالی دست یابند. برترین های انتخاب شده در هر بخش عبارت بودند از: "پایان نامه برتر دکتری مهدی علیپور حافظی، پایان نامه برتر کارشناسی ارشد نیره دادخواه، بهناز شیبانی و اکرم فتحیان دانشجویان برتر دکتری محمد امین عرفان منش، امیر رضا اصنافی و یعقوب نوروزی، دانشجویان برتر کارشناسی محمد رضا نیازمند، فاطمه اکتفایی، و محمد جواد اشتری، دانشجویان برتر کارشناسی ارشد سپیده فهیمی فر، امید علیپور و فاطمه پازوکی، وبلاگ دانشجویی برتر دانشگاه پیام نور قم (احمد عابدی)، دانشگاه شاهد (رضا عجم زبید) و وبلاگ لیزنا (سیف الله اندایش)، انجمن علمی دانشجویی برتر انجمن پیام نور اصفهان و نشریه دانشجویی برتر پیک کتابداری (دانشگاه الزهرا)"